Aita Ukraina esimesel Õpilasfirmal jõuda Euroopa võistlusele!

Eelmise aasta sügisel alustas Ukrainas tööd JA organisatsioon, kellele JA Eesti eksperdid toeks olid: koolitasime veebi teel õpetajaid ja aitasime ukrainlastel ette valmistada esimest innovatsioonilaagrit õpilastele Õpilasfirmade käivitamiseks. Kõik liikuski esialgu kenasti soovitud suunas. Innovatsioonilaager Ukrainas toimus 20. veebruaril Zaporozijes. Meie inimesed Ukrainasse sel hetkel enam ei läinud, kuigi oli plaan minna õpilaste üritusega samaaegselt õpetajate koolitust läbi viima. Oli juba liiga ohtlik. Praeguseks on koolitatud õpilased ja õpetajad nelja tuule poole kadunud ning paljudega kontakt puudub.

Nüüd oleme võtnud oma südameasjaks ukrainlaste abistamise Eestis. Kopli Ametikoolis õppivatest Ukraina noortest on sündinud esimene Ukraina õpilasfirma Eestis – UA’nd we! Õpilasfirma kaheksa liiget on saabunud erinevatest Ukraina sõjakolletest. Juhendame noori ja aitame neil saada Õpilasfirma protsessist maksimumi. Eesmärk on paari kuuga läbi käia ettevõtlusprotsess, mida Eesti noored teevad õppeaasta jooksul. Noorte Õpilasfirma pakub Ukraina borši ja vareenikuid. Juba on müümas käidud kahel laadal, kus läks suurepärast, aga pea iga eesseisev nädalavahetus on uue laadaga sisustatud. Muide – pikaks laadapäevaks 100 liitri borši keetmine on suur töö. Õnneks on Õpilasfirmale appi tulnud toitlustusvaldkonnas töötavad mentorid, kes pakuvad nii profiköögi kasutamise võimalust kui ka toidutehnoloogilist nõu. Õpilasfirmat juhendavad Eesti parimad Õpilasfirmade juhendajad ja ka Eestisse saabunud Ukraina õpetaja, kes on läbinud esmase JA Eesti koolituse ning saab niimoodi ise esimese Õpilasfirma juhendamise kogemuse.

Sel aastal korraldame meie – JA Eesti –  koostöös JA Euroopaga 12.-15. juulil Euroopa Õpilasfirmade võistlust Tallinnas. Meie suur eesmärk on viia UA’nd we välja Euroopa võistlusele Ukraina riiki esindama. Kuna noored on pärit sõjakolletest ning neil ei ole Eesti noortega sarnast perekonna tuge, vajame rohkem ressursse nende võistluseks ettevalmistamisel. Toetajatelt oleme kogunud algkapitali, kuid toetust vajavad nad ka erinevatest laatadest osavõtuks (peamiselt transpordikulud) ning Euroopa võistluseks valmistumiseks ja osavõtuks – boksi ettevalmistus, esinemisriietus, osavõtukulud (toit, majutus). Arusaadavalt maksavad nad tootmiseks vajaliku toormaterjali eest ise.

Soovime, et Ukraina noored tunneksid end võistlustel Euroopa 40 riigi parimate Õpilasfirmade hulgas hästi ja väärikalt. Aita meil see soov ellu viia!

Uuel õppeaastal jätkame Ukraina õpetajate koolitamisega ning Ukraina lastele erinevate ettevõtlusmängude ja tegevuste pakkumisega. Soovime kaasata võimalikult palju noori ka koos eestlastega Õpilasfirmasid tegema.
Selline oli minu lugu, milline saab olema Sinu lugu?

Vaata ka vilistlastega tehtud videoid JA Eesti YouTube kontolt.

Jaga postitust